با افزایش کارمندان در سازمان ها و شرکت ها کنترل تردد کارمندان کار بسیار دشواری می باشد و به همین دلیل از دستگاه حضور و غیاب استفاده کرده اند با افزایش کارمندان مدیران سازمان و یا شرکت و... باید دستگاه حضور و غیاب مناسب را انتخاب کنند ممکن است اطلاعات کافی در مورد دستگاه ها نداشته باشند و برای خرید دستگاه حضور و غیاب دچار سردر گمی شوند به همین دلیل به اطلاعاتی اشاره می کنیم که بتوانند دستگاه مورد نیاز را خریداری کنند .

دستگاه های حضور و غیاب به دو صورت است : 1- دستگاه RFID 2- دستگاه بیولوژیکی

1- دستگاه پانچ دستی : این دستگاه به این صورت است که هر کاربری با کارت RFID ذخیره شده می تواند زمان تردد خود را در دستگاه ذخیره کند .
2- دستگاه هایی که مجهز به اثر انگشت می باشند اثر انگشت کاربر را در سیستم ثبت می کنند و با بر خورد اثر انگشت کاربر با دستگاه زمان ورود و خروج کاربر ذخیره می شود .

ممکن است تعداد افرادی که زمان ورود و خروج خود را ثبت می کنند بسیار زیاد باشند و سیستم انتخابی شما به کندی عمل شناسایی را انجام دهد پس بهتر است از دستگاهی استفاده کنید که دارای سرعت و CPU بسیار بالایی می باشد .

یکی از مشکلاتی که ممکن است اتفاق بیافتد این است که دستگاه های حضور و غیاب در ذخیره سازی محدودیت دارند یعنی اینکه ممکن است شما دستگاهی با حافظه ذخیره سازی 50000 را خریداری کنید و تعداد کارمندانتان 1000 باشد اگر این کارمندان در روز 5 بار تردد کنند در روز 5000 تراکنش ثبت می شود وطی 10 روز تراکنش ذخیره شده به 50000 می رسد و حافظه سیستم پر می شود پس باید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای حافظه بالایی است .

ممکن است سازمان شما دارای شعب های مختلفی باشد و شما می خواهید که زمان تردد همه ی کارمندان را زیر نظر داشته باشید پس باید دستگاهی را انتخاب کنید که از روش TCP / IP استفاده میکند و همچنین می توانید از نرم افزار هایی که تمام اطلاعات را از تمام شعب ها جمع آوری کرده و در نرم افزار مرکزی نمایش می دهد استفاده کنید .منبع:دستگاه حضور و غیاب سیمرغ